Parazitologie
ETOPARAZITÉ a leguáni
Mezi nejčastějčí endoparazity - vnějšími parazity jsou roztoči. Malí červení broučci. Používá se Frontline spray (účinná látka fipronil) postřikem na leguána i prostředí. Opakovat po 14 dnech. Ve volné přírodě se leguáni setkávají i s klíšťaty.
!! Upozornění:
Nikdy si nenechávejte aplikovat leguánovi IVOMEC, jedná se o injkeční ivermectin. Pro želvy či scinky je vysoce toxický a u leguánu byly často po aplikaci zjištěny nežádoucí účinky, paralýza končetiny v místě v pichu, otravy i náhlá smrt.
ENDOPARAZITÉ a leguáni
Mezi nejčastější vnitřní parazity se kterými se můžete u leguánů setkat jsou roupi, škrkavky a kokcidie. Roupi jsou krátcí malí červíci, škrkavky dlouhé bílé tenké žížalky. Kokcidie nerozpoznáte pouhým okem.
Roupi v malém množství nevadí, běžně s nimi plazi žijí, to se ale týká výsledku koprologického rozboru (ojedinělý nález).
K odčervení se používá PANACUR 2,5% suspenze nebo Banminth pasta.
Po odčervení první dávkou je nutno zopakovat za 14 dnů. Po té doporučujeme kontrolní rozbor. Zároveň je nutné provést desinfekci prostředí a terária.
MSD Panacur 2,5% suspenze 1l - Odčervení
Obsahuje účinnou látku Fenbendazolum 25 mg v 1 ml. Je bílá až nažloutlá suspenze.
indikační skupina:Veterinaria - pharmaceutica, anthelmintikum.
Oficiální cílový druh je koza a ovce. K léčbě napadení dospělci i nezralými stádii nematodů gastrointestinálního a respiratorního traktu a plochými červy u ovcí a koz jako jsou: Haemonchus spp., Ostertagia spp., Trichostrongylus spp., Cooperia spp., Nematodirus spp., Oesophagostomum spp., Bunostomum spp., Capillaria spp., Trichuris spp., Strongyloides spp., Dictyocaulus filaria, Moniezia spp.
Podle MVDr. Knotka se dávkuje pro plazy Febendazol 10-30 mg / kg leguána, tedy cca 0,5 ml panacur 2,5% na 1 kg leguána (odměřit podrobnou stříkačkou).
Banmint pasta obsahuje účinnou látku pyrantel a aplikátor je na 6 kg zvířete. Stojí okolo 200 Kč a seženete bez receptu v lékárně. Oficiální cílový druh je kočka. Dávkuje se 20 mg na kg ž.hm., 1 g pasty obsahuje 115 mg, celá pasta 3 g, dílky odměřeny na 6 dílků - jeden dílek 1 kg zvířete.
Podle MVDr. Knotka se dávkuje pro plazy Pyrantel 10-30 mg / kg leguána.
KCHLZ radí:
Parazitologické vyšetření trusu, zvané též koprologické vyšetření, patří k nejdůležitějším diagnostickým metodám zjištující možné příčiny nemoci plazů.
Považujemefza samozřejmost nechat provést toto vyšetření u právě zakoupeného leguána, zejména u mláďat z dovozu či z českých odchovů. Vetšina z nich jsou zvířata exportována z přírody, kde jejich nákaza parazity je velmi pravděpodobná. Je mnoho případu uhynutí mladých jedinců na vnitřní parazity, predevším na roupy a škrkavky, proto to prosím nepodcenujte!
U dospělých leguánu doporučujeme provést tento rozbor kontrolně jednou ročne. Bohužel řada chovatelů i pár veterinářů odčervuje bez předešlého rozboru, pouze z pocitu, že leguán určitě má nějaké parazity. To prosím nikdy nedělejte, když máte tuto možnost.
Ceny se pohybují u veterinářů okolo 300 Kč za jeden rozbor, je však možné zaslat vzorek přímo do laboratoře a vyjde Vás to levnějí (do 100 Kč).
Doporučujeme Státní Veterinární Ústav Praha: https://www.svupraha.cz/ kde provádí rozbory.
NEMUSELO K TOMU DOJÍT...
Tento leguán by nemusel zemřít, kdyby jeho majitel byl řádně a zavčas informován o nutnosti parazitologického - koprologického rozboru a následného odčervení. Zemřel v roce 2003 jako roční samička na následek silné invaze roupů, kteří byli prokázáni pitvou.
(MVDr. Šikulová)
Kdy nechat udelat parazitologický rozbor?
1. Pokud máte nového leguána, je dobré zavést na počátku jeho chovu karanténní opatření. V průběhu karantenizace (min. 14 dní, lépe 1 měsíc) si často všimnete některých zdravotních problémů, které při koupi nebyly patrné, nebo se tou dobou ještě neprojevovaly. Po celou dobu karantény je důležité zachovávat přísná hygienická opatření (zejména důsledné odklízení trusu), pozorně sledovat projevy zvířete a případné změny v jeho chování, které by mohli napovídat nějakému zdravotnímu problému. V tomto období je vhodné podrobit leguána parazitologickému vyšetření. Můžete tak předejít mnoha komplikacím v budoucnosti (viz. článek Parazitologie).
2. U leguánu, které máte ve svém chovu již delší dobu (více než rok) a jsou bez problému, je parazitologický rozbor důležitý hlavně v situaci, kdy má leguán zjevné potíže, případně máte v chovu více nových plazů od kterých se leguán v pruběhu pobytu u Vás mohl nakazit.
Jak postupovat?
Parazitologický rozbor by měl dělat odborník znalý problematiky plazů, se zkušenostmi z oboru parazitologie. Kvalitní vyšetrení trusu provádí každá vetší veterinární laboratoř nebo schopný veterinární lékař zabývající se plazy.
Už při odebírání vzorku je proto důležité zachovávat určitá pravidla.
1. Vzorek trusu (stačí 1 cm) odeberte co nejdříve po defekaci leguána a vložte ho do těsnící uzavíratelné nádoby přiměřené velikosti (filmovka).
2. Vzorek zakápnete kapkou vody tak, aby zustal vlhký a cestou do laboratoře nevyschl.
3. Nádobu se vzorkem zajisěete proti otevření (např. izolepou) a opatřete štítkem s informacemi o vzorku. Neměly by chybět tyto údaje: druh zvířete, jeho specifické označení (číslo, jméno...), původ, přibližné stáří (velikost), jméno majitele a kontaktní telefon nebo e-mail pro oznámení výsledku rozboru. Důležité je napsat i datum odběru vzorku!
4. Dopravte do laboratoře, V Praze je to Státní Veterinární Ústav Praha: https://www.svupraha.cz/ kde provádí rozbory.